Profesor Andrzej Sulima Kamiński o celach projektu oraz sposobach na zmianę wizerunku Polski za granicą ("Polskie Radio 24") Podstawowym celem projektu "Recovering Forgotten History" jest zmiana negatywnego wizerunku Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej w historiografii zachodniej i przekazie medialnym.
Naukowcy: Bez Polski obraz Europy jest niepełny i niespójny ("Rzeczpospolita") Grupa polskich naukowców przekonuje autorów zachodnich podręczników akademickich do poznawania historii Polski.
Walka z anglojęzycznymi przekłamaniami o Polsce (Nowy Dziennik) Przez 11 lat naukowcy działający na zlecenie Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej zrewidowali ponad 80 podręczników i monografii w języku angielskim, poprawiając znajdujące się w nich błędy, jak chociażby ten, że Piłsudski był faszystą.
Profesor Andrzej S. Kamiński: Trwała i trwa walka o historię (nowahistoria.interia.pl) Za nami piętnasta edycja programu "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich". Programu bardzo cennego, bo pozwalającego na korektę przekłamań na temat historii Polski i naszego regionu u źródeł – w zagranicznych podręcznikach uniwersyteckich.
Prof. John Merriman: Używanie terminu „polskie obozy śmierci” to przejaw głupoty ("Do Rzeczy") W pierwszym wydaniu mojej książki nie było nic o powstaniu warszawskim i prawie nic o gettach w Polsce. Nie były to błędy, ale niedocenienie złożoności tragicznej polskiej historii. Od wtedy byłem wiele razy w Muzeum Powstania Warszawskiego, jest rewelacyjne. Dzięki temu, że poznałem historię Polski, mogłem dodać do książki więcej na ten temat.
Prof. James Collins: Polska miała wielki wpływ na konstytucję amerykańską ("Telewizja Republika") Prof. James Collin był gościem Telewizji Republika (20.06.2018)
Poranek RDC: „Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich” Gośćmi Grzegorza Chlasty w Radiu dla Ciebie byli prof. Andrzej Kamiński, założyciel Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej, prof. James Collins – Georgetown University i Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Kiedy studenci z zagranicy poznają pełną historię Polski? ("Polskie Radio") W Warszawie i Krakowie trwa cykl konferencji: "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich". O inicjatywie w radiowej Jedynce rozmawiali jej twórca, prof. Andrzej Kamiński i główny wydawca Oxford University Press, Susan Ferber.
Jak przywrócić "zapomnianą historię Polski"? (nowahistoria.interia.pl) W jaki zatem sposób zmienić negatywny wizerunek Polski i regionu w historiografii zachodniej i przekazie medialnym? Tym od 11 lat zajmuje się międzynarodowy projekt "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich".
Prof. Andrzej S. Kamiński: Idea wspólnej historii jest piękna, ale niesłychanie trudna ("PAP") Idea wspólnej historii jest piękna, ale niesłychanie trudna. W każdym z krajów Europy Środkowej są ludzie, z którymi można podejmować wysiłek jej pisania, ale również wielu, z którymi nie da się nad taką historią pracować.
Przywracanie zapomnianej historii w Płocku (plock.eu) Płock znalazł się w tym roku na liście miast, które odwiedzają uczestnicy XIV Konferencji pn. „Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich”.
Przywracanie zapomnianej historii (Centrum historii miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej) 24 czerwca Centrum Historii Miejskiej gościło uczestników trzynastej konferencji/seminarium naukowego pt.: "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich".
Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich (tvp.pl) Uruchomiony w 2006 r. program badawczy okazał się dobrym narzędziem skutecznego oddziaływania na treść kolejnych edycji najważniejszych podręczników dotyczących historii Polski, i szerzej, Europy Europy Środkowo-Wschodniej.
Zakończyła się konferencja „Przywracanie zapomnianej historii” (dzieje.pl) Konferencja „Przywracanie zapomnianej historii” trwała od 15 do 27 czerwca. Obrady odbywały się w Krakowie, we Lwowie, w Wilnie oraz w Warszawie.
Konferencja: Jak przywrócić zapomnianą historię? (Muzeum Historii Polski) W Warszawie zakończyła się międzynarodowa konferencja „Recovering Forgotten History" (Przywracanie zapomnianej historii). W tym roku głównym tematem obrad były trudne doświadczenia „polskiego” wieku XX. Muzeum Historii Polski było współorganizatorem konferencji.
O historii Polski w międzynarodowym gronie (Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków) Po raz dwunasty pod Wawelem historycy i wydawcy z całego świata odbyli debatę o polskiej historii i jej przedstawieniach w anglosaskich podręcznikach akademickich. Od 14 do 17 czerwca 2014 r. w Krakowie odbywała się Konferencja „Przywracanie zapomnianej historii", której inicjatorem jest prof. Andrzej Kamiński z Georgetown University w Waszyngtonie.
Przywracanie zapomnianej historii na konferencji o podręcznikach anglojęzycznych (student.lex.pl) Wprowadzenie uzupełnień i korekt do anglojęzycznych podręczników dla studentów i uczniów szkół średnich, poświęconych kulturze europejskiej i historii świata będzie celem konferencji „Przywracanie zapomnianej historii”. Rozpocznie się ona w niedzielę w Krakowie.
Korepetycje dla profesorów ("Rzeczpospolita") Jak przekonać autorów zachodnich podręczników akademickich o znaczeniu demokracji szlacheckiej czy „Solidarności"? Wydawało się, że sprawa jest przegrana, dopóki grupa polskich historyków nie zaczęła zapraszać na seminaria amerykańskich kolegów.