Kiedy studenci z zagranicy poznają pełną historię Polski? ("Polskie Radio")

Dodano: 12.06.2017 r.

Celem długoterminowego projektu, zainicjowanego przez prof. Andrzeja Kamińskiego, założyciela Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej, jest wprowadzenie istotnych zmian do anglojęzycznych podręczników historii poświęconych kulturze europejskiej i historii świata. Omawiane podręczniki najczęściej pomijają albo wypaczają obraz polskiej historii, kultury i współczesności naszego kraju.

Jak zauważył prof. Andrzej Kamiński goszcząc w audycji "W samo południe", historia Polski na najlepszych zagranicznych uczelniach pojawia się zazwyczaj w kontekście badania tematu Holokaustu. - Na każdym uniwersytecie są wykłady na temat Holokaustu, a liczba miejsc, gdzie wykłada się historię Europy Wschodniej nie jest duża - tłumaczył prof. Kamiński. - Jak jest ta Polska przedstawiana, to jest dość różne, jednak tematem, w którym Polski nie można ominąć, jest właśnie kwestia Holokaustu - tłumaczył.

Naukowiec uniwersytetu Georgetown przyznał, że w Polsce Holokaust i związane z nim kwestie nie do końca są rozwiązane. - My w Polsce nie do końca rozumiemy wagę tych zagadnień Holokaustu i II wojny światowej - mówi. W jego ocenie niezwykle często w publikacjach naukowych dochodzi do dezinformacji, wynikających nie - jak przyznał - z niedoinformowania autorów, ale z nie dotarcia do niedostępnych źródeł.

Tymczasem Susan Ferber, główna wydawczyni Oxford University Press - wydawnictwa, które specjalizuje się w wydawaniu podręczników i publikacji historycznych - przyznała, że podręczniki zazwyczaj tworzone są w ujęciu globalnym, obejmującym szeroki aspekt danego zagadnienia czy wydarzenia historycznego. Dlatego też, jak dodała, w tych publikacjach niektóre z faktów historycznych mogą być pomijane.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

Audycję przeprowadził Antoni Trzmiel.