Prof. James Collins: Polska miała wielki wpływ na konstytucję amerykańską ("Telewizja Republika")

Dodano: 20.06.2017 r.

Dzisiejszym gościem Telewizji Republika był prof. James Collins, amerykański historyk zajmujący się odkłamywaniem historii Polski. – Jestem szczególnie zainteresowany wiekiem XVI i XVII, czyli okresem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powiedziałbym, że historia Polski stała się bardziej powszechna w podręcznikach akademickich przez projekt prof. Kamińskiego, który jest prowadzony od kilkunastu lat – powiedział James Collins.

 

– Studenci uczą się historii Europy z dużych podręczników, jednak w przeszłości więcej pisano o Anglii, Francji. Smutne jest to, że przez długi czas niewiele wiedziano na temat powstań Polaków przeciwko Rosjanom. Przez wiele lat perspektywa USA na Europę to było spojrzenie na XIX wiek, niewiele rozumiano z historii przed rewolucją francuską – powiedział gość programu.

– Powiedziałbym, że są dwie ważne wartości – konfederacja warszawska i kwestia tolerancji religijnych. Wiele tych faktów jest wpisywanych do podręczników akademickich. Wiele miejsca jest temu poświęcanego, wiele z tych rzeczy nie była znanych wcześniej. Również konstytucja amerykańska ma wielkie wpływy ze strony Polski, Litwy i Holandii. W trakcie trwania naszego projektu, trwa wymiana opinii między profesorami. Biorą w nich udział profesorowie z Czech, Ukrainy, Polski, Słowacji – zakończył James Collins.

Źródło: Telewizja Republika