Profesor Andrzej S. Kamiński został laureatem XVII edycji nagrody "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia

Dodano: 05.12.2017 r.

Profesor Andrzej S. Kamiński został laureatem XVII edycji nagrody "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia za rozmach i skuteczność zrealizowanego w duchu Giedroycia projektu "Recovering Forgotten History". Uroczysta Gala odbyła się 4 grudnia 2017 r. w Pałacu Krasińskich w Warszawie.

Prof. Andrzej Nowak o laureacie nagrody:

Profesor Kamiński zwraca uwagę w swoich wykładach i publikacjach na związki między obywatelską tradycją i systemem wartości Rzeczypospolitej wielu narodów, a ideami stanowiącymi genezę integracji narodów europejskich w ramach Unii Europejskiej. Podkreśla, że dzieje Rzeczypospolitej powinny zająć poczesne miejsce w wydobywanej z zapomnienia i często lekceważonej historii parlamentaryzmu jak też konstytucjonalizmu europejskiego. Wskazuje, że korzenie Unii tkwią w tych tradycjach i wartościach i powinny być przybliżane i uświadomione szerokiej opinii europejskiej i światowej. Profesor przyczynia się konsekwentnie do obalania stereotypów dotyczących Rzeczypospolitej Wielu Narodów”.

Czytaj więcej:

Jacek Cieślak. Dziedzictwo wielu narodów. Historyk Andrzej Sulima Kamiński i malarz Leon Tarasewicz uhonorowani za działalność na rzecz dobra wspólnego (Rzeczpospolita, 4.12.2017)

Andrzej Sulima Kamiński i Leon Tarasewicz laureatami Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. WIDEO ON-LINE (Belsat TV, 04.12.2017) 

"Przekonać Zachód, że Piłsudski to nie faszysta". Wywiad z prof. Andrzejem S. Kamińskim (Rzeczpospolita, 4.12.2017)

Artur Bartkiewicz. Poznaliśmy laureatów Nagrody im. Jerzego Giedroycia (Rzeczpospolita, 05.12.2017) 

Michał Płociński. Andrzej Sulima Kamiński: Obrońca wielonarodowej I RP (Rzeczpospolita, 15.11.2017) 

Do pobrania

Andrzej Nowak, Profesor Andrzej Sulima Kamiński: obywatel Rzeczypospolitej (tekst laudacji).pdf

Nagroda "Rzeczypospolitej" im. J. Giedroycia (dyplom).pdf